lib+ sunucusu kullanım kılavuzu.

- Ne, nedir?

Toot: Tweet atmak. Boost: Retweetlemek.

Yerel (Local) zaman tüneli: lib+ sunucusu üyelerinin paylaşımları ile oluşmuş zaman tüneli. Bu zaman tünelinde sadece lib+ üyesi olan (kullanıcı@libarti.com) kullanıcıların içerikleri görünür. Bu zaman tünelinde herkes lib+ üyesi olduğu için, lib+ sunucu tüzüğü geçerlidir, adminler tüzüğü burada uygulamakla sorumludur.

Federe (Federation) zaman tüneli: hem lib+ üyelerinin paylaşımları, hem lib+ üyelerinin etkileşimde olduğu diğer sunucu üyelerinin paylaşımları görünür. Federe zaman tüneli, sunucular arası kullanıcıların etkileşimiyle oluşan bir ağ olduğu için, lib+ tüzüğü burada geçerli değildir. Ancak federe zaman tünelinde yer alan sorunlu içerikler kullanıcılar tarafından raporlanabilir. Örneğin; federe zaman tüneline etkileşime girilen ağlar üzerinden gelen bir CP içeriği ya da porno spam içeriği varsa.

Mesaj dizisini göster

- Paylaşım gizliliği seçenekleri

lib+ sunucu kullanıcılarının paylaşım gizlilikleri için çeşitli seçenekleri mevcuttur. Paylaşım yaparken sadece takip ettiği insanların görebileceği şekilde “sadece takipçiler” kısmını seçebilir, bu seçeneği seçtiğinde paylaşım lib+ yerel zaman tüneline ve federe zaman tüneline düşmez. Dışarı açık profilde de takipçiler hariç görünmez. Sadece takipçiler tarafından görünür.

Mesaj dizisini göster
Takip et

“Listelenmemiş” seçeneği seçilirse; paylaşım hem lib+ yerel zaman tünelinde hem federe zaman tünelinde gözükmez. Sadece kullanıcının kendi sayfasında ve kendi zaman tünelinde görünür. Profiline giren diğer insanlar bu gönderiyi görebilir. Gönderi “sadece takipçiler” şeklinde gizli değildir, yalnızca yerel ve federe zaman tünellerine düşmez, profil sayfasında görünür.

· · Web · 1 · 0 · 0

“Herkese açık” seçeneği seçilirse; paylaşım hem lib+ zaman tünelinde hem federe zaman tünelinde gözükür. Aynı zamanda profilinde de görünür durumda olur. lib+ ve etkileşimde olduğu diğer zaman tünellerinde görünür olur.

Mesaj dizisini göster
Sohbete katılmak için oturum açın
lib+

lib+ Mastodon sunucusu; Sunucuya üye olanların birbirlerini görüp takip edebileceği ve etkileşime girebileceği ortam oluşturmayı amaçlayan kapalı bir sosyal paylaşım ağıdır. Liberty ve library odaklı olduğu için lib+ adını almıştır.